Konstytucja 45 Drużyny Wędrowniczej w Zawierciu
Charakterystyka i cel działania
§1
Nazwa i teren działania
45 Drużyna Wędrownicza w Zawierciu została założona 6 września 2020 r. rozkazem Komendanta Hufca Ziemi Zawierciańskiej. Jest drużyną środowiskową, podlegającą KH Ziemi Zawierciańskiej. Terenem jej działania jest cały Powiat Zawierciański.
§2
Barwy i umundurowanie
Członkowie 45 Drużyny Wędrowniczej w Zawierciu przyjęli za swe barwy kolory granatowy i biały. Ich umundurowanie zależy od przydziału służbowego oraz formy przynależności do jednostki, zwyczajnej bądź honorowej.
Wędrownicy z przydziałem służbowym do 45 Drużyny Wędrowniczej w Zawierciu:
-Nakrycie głowy: Czarny beret ze srebrną lub złotą lilijką, zależnie od posiadania stopnia instruktorskiego.
-Chusta: Granatowa chusta z białą lamówką z trzech stron w wymiarach skautowych noszona w kołnierzu.
-Pagony: Granatowe pagony z białym obszyciem i wyszytym białym numerem 45.
-Pierścień na chuście: Własnoręcznie pleciony we wzór warkocza pierścień z białego sznurka.
-Dolna część umundurowania: Czarne długie spodnie o jednolitej barwie lub krótkie spodenki mundurowe wzoru ZHP (damskie w kolorze czarnym, męskie w kolorze oliwkowym), wraz z czarnymi getrami.
-Buty: Pełne, nie wyróżniające się, obuwie w ciemnych barwach.
Wędrownicy z przydziałem służbowym do innej jednostki oraz członkowie honorowi:
-Chusta: Granatowa chusta z białą lamówką z trzech stron w wymiarach skautowych noszona w sposób skautowy związana na końcu węzłem przyjaźni.
Nakrycie głowy, pagony, dolna część umundurowania oraz buty zależą od umundurowania przyjętego w podstawowej jednostce.
§3
Cel działania
Podstawowym celem działalności 45 Drużyny Wędrowniczej jest wspieranie rozwoju wędrowników zgodnie z ideałami zawartymi w prawie harcerskim oraz dewizie wędrowniczej: „Wyjdź na świat, zobacz, pomyśl – pomóż czyli działaj”.
System działania
Praca w drużynie opiera się na Prawie i Przyrzeczeniu Harcerskim, Kodeksie Wędrowniczym, Regulaminach ZHP oraz na podstawie niniejszej Konstytucji.
Zbiórki, stacjonarne bądź zdalne, bądź wyjazdy odbywają się przynajmniej raz w miesiącu. Dodatkowo, indywidualnie oraz zespołowo realizowane są instrumenty metodyczne tj. sprawności oraz tropy.
W drużynie działa Komisja Stopni Wędrowniczych, w której skład wchodzą wszyscy członkowie drużyny obecni na jej spotkaniu. KSW ma prawo zwołać drużynowy oraz każdy członek drużyny posiadający naramiennik wędrowniczy, po uprzednim uzyskaniu poparcia drużynowego. W przypadku zgody drużynowego, KSW może służyć jako jednostka wspierająca wędrowników z innych środowisk. Decyzje KSW przedstawiane są w następnym rozkazie drużynowym, w przypadku wędrowników spoza jednostki decyzje wydaje bezpośredni przełożony kandydata. W przypadku wędrowników z innych środowisk KSW 45 Drużyny Wędrowniczej w Zawierciu przyjmuje wyłącznie rolę doradczą – ostateczna decyzja należy do właściwego drużynowego.
Struktura Drużyny
§4
Zjazd 45 DW
Zjazd 45 DW jest najważniejszym organem decyzyjnym 45 Drużyny Wędrowniczej. W przypadku braku działania ze strony drużynowego, każdy członek drużyny ma prawo powołać Zjazd, który stanie się pełnoprawnym w przypadku spełnienia poniższych warunków.Przebieg Zjazdu reguluje osoba go zwołująca, domyślnie drużynowy.
Warunki działania Zjazdu 45 DW: W skład Zjazdu 45 DW wchodzą wszystkie obecne osoby przyjęte w poczet członków drużyny, niezależnie od przydziału służbowego. Do podjęcia decyzji przez Zjazd 45 DW potrzeba ponad 50% głosów osób obecnych na zbiórce.
Kompetencje Zjazdu 45 DW:
1) Ustalanie planu pracy drużyny
2) Podsumowanie działań półrocznych/rocznych
3) Zarządzanie majątkiem drużyny
4) Powoływanie funkcyjnych, z wyjątkiem drużynowego, kwatermistrza i przybocznych
Pełnoprawny Zjazd musi zostać ogłoszony co najmniej 7 dni przed planowanym terminem, jednocześnie należy podać planowany program Zjazdu.
§5
Zbiórka Konstytucyjna
Zbiórkę konstytucyjną powołuje się w celu:
1) Przeprowadzenia wyboru drużynowego (Obowiązkowo raz rocznie, możliwe dodatkowe terminy w nagłych sytuacjach)
2) Zmian w Konstytucji (Zwoływane przez drużynowego w zależności od potrzeby)
Zbiórka jest ważna jedynie gdy uczestniczy w niej przynajmniej 50% osób przyjętych w poczet członków drużyny, niezależnie od przydziału służbowego. Przebieg zbiórki reguluje wybrany na jej początku Marszałek, nie może nim być żaden z kandydatów na drużynowego.
Zbiórka konstytucyjna jest zapowiadana przynajmniej 14 dni przez proponowanym terminem. Ponadto musi być podany główny temat. Decyzję na zbiórce konstytucyjnej są podejmowane przez bezwzględna większość osób obecnych (ponad 2/3 głosów osób obecnych na zbiórce). Wyjątkiem jest wybór drużynowego, podczas którego funkcje obejmuje kandydat o największej liczbie głosów.
Kandydat na drużynowego, by móc zgłosić swoją kandydaturę, musi spełniać następujące warunki:
1) Posiadać stopień instruktorski, bądź otwartą próbę na stopień przewodnika oraz ukończony kurs przewodnikowski
2) Być przyjętym w poczet członków 45 DW od co najmniej 3 miesięcy
3) Mieć opłacone składki za bieżący kwartał
4) Przedstawić plan na działanie jednostki podczas jego kadencji
§6
Drużynowy i funkcyjni.
1.Drużynowy: Demokratyczne wybierany na okres jednego roku, z możliwością reelekcji. Ma obowiązek pełnić swoją funkcję do momentu wykształcenia swojego następcy, którego przedstawić powinien na forum Zjazdu 45 DW. Następca staje się równorzędnym kandydatem na funkcje drużynowego podczas Zbiórki Konstytucyjnej. Do zadań drużynowego należy:
1) Przestrzeganie zapisów zawartych w niniejszej Konstytucji
2) Regularne, co najmniej raz na półtora miesiąca, publikowanie rozkazów drużynowych
3) Przedstawienie podczas Zjazdu 45 planu pracy na okres półroczny
4) Regularne, co najmniej raz na 3 miesiące, zwoływanie KSW
5) Koordynowanie pracy pozostałych funkcyjnych
6) Reprezentowanie drużyny na poziomie wyższych szczebli organizacyjnych
7) Koordynowanie realizacji planu pracy
8) Zwoływanie Zjazdu 45 co najmniej raz na pół roku
9) Zwoływanie Zbiórki Konstytucyjnej co najmniej raz na rok
2.Przyboczni: Wybierany przez drużynowego oraz przedstawiony podczas Zbiórki Konstytucyjnej bądź Zjazdu 45. Do zadań przybocznego należy:
1) Branie udziału w życiu drużyny
2) Współdziałanie z resztą drużyny, rozwijając się i doszkalając
3) Wspólnie z drużynowym koordynacja realizacji planu pracy
4) Realizacja zadań wyznaczonych przez drużynowego
3. Koordynator strony (kronikarz): Przedstawia swą kandydaturę, która następnie jest poddawana głosowaniu przez Zjazd 45. Do zadań koordynatora należy:
1) Dbanie o atrakcyjność fanpage’a
2) Zbieranie do materiałów do prowadzenia fanpage’a
3) Regularne aktualizowanie fanpage’a, częstotliwość publikacji ustala wspólnie z drużynowym
4. Rzecznik prasowy drużyny: Przedstawia swą kandydaturę, która następnie jest poddawana głosowaniu przez Zjazd 45. W przypadku niezgłoszenia się rolę rzecznika prasowego drużyny pełni drużynowy, wraz z przybocznymi. Do zadań rzecznika prasowego należy:
1) Organizacja naboru
2) Szukanie pola służby dla członków drużyny
3) Ścisła współpraca z Zespołem Promocji i Informacji HZZ
4) Szukania możliwości pozyskania funduszy dla drużyny.
5.Kwatermistrz: Wybierany jest przez drużynowego oraz przedstawiony podczas Zjazdu 45. Do kompetencji kwatermistrza należy:
1) dbanie o sprzęt drużynowy
2) kontrola czystości harcówki
3) prowadzenie inwentaryzacji majątku drużyny
4) kompletowanie apteczki oraz uzupełnianie brakujących materiałów programowych
§7
Członkostwo zwyczajne
Nadanie i pozbawienie członkostwa zwyczajnego:
1. Członkiem drużyny może zostać każdy kto wyrazi wolę wstąpienia w jej szeregi oraz
rocznikowo osiągnął wiek wędrowniczy, czyli jest pomiędzy 16 a 21 rokiem życia włącznie. Zasada ta nie dotyczy drużynowego oraz przybocznych, dodatkowe odstępstwa dopuszczalne są za zgodą drużynowego. Przyjęcie w poczet członków drużyny odbywa się rozkazem drużynowego i nie jest jednoznaczne z przydziałem służbowym.
2. Wydalenie z drużyny jest uregulowane w statucie ZHP. Drużynowy ma obowiązek poinformować członka zagrożonego wydaleniem, który ma możliwość odwołania od decyzji.
3. Przyjęcie w poczet członków drużyny osoby posiadającej przydział służbowy do innej jednostki jest możliwe w przypadku posiadania przez wędrownika funkcji w innej drużynie.
4. Posiadanie funkcji w innej jednostce nie odbiera możliwości posiadania funkcji w 45 DW.
5. Głos podczas Zjazdu 45 DW ma każdy wędrownik przyjęty w poczet członków drużyny, niezależnie od przydziału służbowego.
§8
Członkostwo honorowe
1.. Członkiem honorowym drużyny może zostać każdy instruktor ZHP, który rocznikowo przekroczył już wiek wędrowniczy oraz pełni funkcję w jednej z poniższych jednostek:
- 69 Harcerska Drużyna Wędrownicza im. Mariusza Zaruskiego w Zawierciu
- 59 Drużyna Harcerska w Zawierciu
2. Członek honorowy ma prawo nosić chustę drużyny w sposób skautowy oraz uczestniczyć w życiu drużyny za zgodą drużynowego. Nie posiada on głosu na Zjeździe 45 oraz Zbiórce Konstytucyjnej.
3. Członkostwo honorowe nadawane jest wiecznie.
§9
Prawa i Obowiązki
Każdy członek drużyny ma prawo:
1) Reprezentować drużynę na forum ZHP i na zewnątrz organizacji
2) Nosić barwy drużyny
3) Zgłaszać poprawki do konstytucji drużyny
4) Kandydować na wszelkie funkcje w drużynie
Każdy członek drużyny ma obowiązek:
1) Opłacać terminowo składki
2) Mieć opinię „Aktywnego” bądź „Sporadycznie aktywnego” w corocznym sprawozdaniu z działalności jednostki pisanym przez drużynowego.
Ocena aktywności członka:
- Aktywny – zrealizował co najmniej 3/5 tropów podejmowanych w jednostce; był obecny na ponad 70% form organizowanych przez drużynę, w tym co najmniej dwóch wyjazdach. W ciągu ostatniego roku, indywidualnie lub z drużyną, zdobył co najmniej jeden szczyt wchodzący w skład Korony Gór Polskich.
- Sporadycznie aktywny – zrealizował co najmniej jeden trop podejmowany w jednostce; był obecny na ponad 30% form organizowanych przez drużynę, w tym co najmniej jednym wyjeździe.
- Nieaktywny – nie spełnił wymagać na żadną z powyższych kategorii.